Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan öğrenci vizesi için gerekli evraklar kolay hazırlanan dosyalara sahiptir. Bulgaristan öğrenci vizesi yani öğrenci oturum vizesi 90 günden daha fazla devam edecek eğitimler için geçerli olan bir vize çeşididir. Bulgaristan'da eğitim görmek isteyen ve orada kalma süresi doksan günü geçen her başvuru sahibi Bulgaristan öğrenci oturum vizesini almakla sorumludur. 90 günü geçen eğitim için vize işlemleri konsolosluk üzerinden yürütülür.

Öğrenci vizesi, oturum hakkına sahip olduğunuzu belirten bir D tipi vizesidir. Bulgaristan'a eğitim görmek için gidecek olan kişi Bulgaristan öğrenci oturum vizesi ile beraber Bulgaristan kimlik kartı olan liçna kartı talep edebilir. Liçna karta başvurusu bireyin eğitim göreceği okulun yer aldığı şehirdeki yabancılar şubesinden yapılır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Türkiye'den Temin Edilecek Belgeler

Türkiye'de temin edilecek belgeler, seyahat belgesi en az 2 sene geçerliliği bulunan vize basılacak boş sayfası olan yanında biyometrik fotoğraf olması gerekir.  Bu fotoğraf Bulgaristan başvurularında talep edilen ölçüler de olacak, fotoğrafın arka kısmı beyaz ve en son 3 ay içinde net durumda çekilmiş olması gerekir. Başvuru yapan kişiye ait Türkiye'den açılmış bir banka hesap dökümü, Bulgaristan'da eğitim görecek öğrenci 18 yaşının altında ise anne veya babadan noter tasdikli, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve beraberinde sabıka kaydı bulunmalıdır.

Bulgaristan'dan Temin Edilecek Olan Evraklar

Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığından temin edilmiş okul kabul belgesi, Bulgaristan'da eğitim alacağı üniversiteden temin edilmiş öğrenci belgesi, öğrencinin Bulgaristan'da ikamet edeceği adrese ait belge ya da Bulgaristan noterden tasdikli kira kontratı bulunması gerekir. Başvuran kişi 18 yaşından küçük ise Bulgaristan öğrenci D tipi vize çeşidine başvuru yaparken anne ya da babası ile beraber olmalıdır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvuruları Nereye Yapılması Gerekir?

Öğrenci vize başvuruları Bulgaristan'da 90 günü geçen eğitim görmek maksadı ile yolculuk etmek isteyen bireylerin başvuruda bulunması gereken bir D vize çeşididir. Bütün Bulgaristan, uzun dönem vize taleplerinde olduğu gibi öğrenci vize başvuruları da Bulgaristan konsolosluklardan şahsen yapılır. Başvuruda bulunan kişi süreç boyunca hizmet merkezlerinden danışmanlık talep etme hakkı vardır. Yolculuk maksadına uygun olarak temin edilmiş evrakları başvuru sahipleri, şahsen konsolosluk vize departmanına teslim etmesi gerekir.

Başvuru gerçekleştirilen Bulgaristan Konsolosluğu bu süre boyunca bireylerden ilave evrak talep edebilir. İstenilen evraklar zamanında hazır edilmeli ve talep eden birime bir an önce ulaştırması gerekir. Bulgaristan öğrenci vizesi için başvuruları konsolosluk birimi üzerinden gerçekleştirebilir. Başvuruda bulunan, ikamet kentine bağlı Bulgaristan temsilciliği üzerinden başvuruda bulunabilir. D tipi vize evrakları bireylerin yolculuk maksatlarına uygun şekilde tam olarak hazırlanıp sunulması gerekir. Başvuru sırasında  verilen evraklar, çerçevesinde olacağı için dosya hazırlama işlemleri ayrıntılı bir şekilde tamamlanır.

Öğrenci Vizesi Ücreti Hakkında Bilgiler

Bulgaristan öğrenci vizesi başvuru işlemleri için bireylerin ödemekle sorumlu olduğu vize fiyatları vardır. Kısa zamanlı yolculuklar için ödenmesi gereken Bulgaristan vize ücretleri ile uzun dönem Bulgaristan vize başvuruları için ödenmesi gereken vize ücretleri birbirinden farklı olabilir. Vize fiyatları, bireylerin başvurularının dikkate alınması adına ödemesi gereken miktardır. Konsolosluk hizmet bedeli ve harçlardan meydana gelir.

Yolculuk için yapılması gereken ve Bulgaristan'da geçerli olacak durumda seyahat sağlık sigortası yapılması gerekir. Sağlık Sigortaları başvuru hizmeti almış olduğunuz merkezlerden temin edilebiliyor. Vize başvurularının olumsuz olması durumunda herhangi bir para iadesi yapılmaz. Yeniden başvuru yapılması halinde başvuru sahipleri bahsi geçen prosedürleri yeniden yapmak zorundadır. Tekrardan bir başvuru dosyası hazırlayarak gerekli vize ücretini ödemesi gerekir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Bulgaristan öğrenci vizesi başvuruları sonuçlanması uzun sürebilir. Bunun nedeni ise uzun dönem seyahat kapsamı içine girmesinden kaynaklıdır. Bütün D vize başvuruları yaklaşık olarak 45 gün sonrasında sonuçlanır. Bu süre 60 güne kadar uzayabilir. Vize başvuru sonuçlanma süreleri belirtilmiş olan sürelerden daha fazla veya daha kısa olabilir. Sunulmuş olan evraklara göre araştırmalar yapılır. Başvuru sahibinin D vizesine Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından karar verilir. Konsolosluk birimi o zaman zarfında, bireyi çağırma ve ilave evrak isteme hakkı vardır. Bulgaristan D vize başvurularını onaylamaya yetkili olan makamlar ise Bulgar diplomatik  hizmeti veren temsilcilikleridir. Firmamızdan bu konuda destek alabilirsiniz.