Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Yapılır? Bilgi için Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83 ü arayabilirsiniz.

BULGARİSTAN VİZE RANDEVUSU NASIL YAPILIR?

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz. Bulgaristan ile Türkiye arasında vize anlaşması kapsamında bordo pasaport sahibi, Türkiye vatandaşları ile Türkiye'de kalıcı olarak oturum izni alan yabancı ülke vatandaşları, ülkeye yolculuk edebilmek için Bulgaristan vize başvurusu nasıl yapılır adımlarını takip etmeleri gerekir. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’ne vize için başvuruda bulunabilirler. Firmamızdan da bu konuda bilgi alabilirsiniz. 444 18 83 ile Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 'ni arayabilirsiniz. Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi iletişim sayfasından da bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu başvurularda kısa zamanlı vize almak isteyenler için belgeleri vize hizmet merkezi aracılığı ile kabul ediyor. Kısa zamanlı olarak Bulgaristan turistik vizesi almak isteyenler, Bulgaristan transit vizesi, Bulgaristan ticari vizesi veya Bulgaristan aile ziyareti gibi vize çeşitlerinin başvuru işlemlerin yapmak isteyenler vize hizmeti sunan merkezlerde yapılabilir. Fakat vize hizmet merkezlerinin Bulgaristan vizesinin onaylanması hususunda herhangi bir yaptırımı bulunmaz. Vize başvuru hususunda kararlar Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği görevlilerinin sorumluluğundadır.

Bulgaristan Vizesi Hakkında

Bulgaristan Devleti 2007 senesinden itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Fakat schengen üye ülkeleri kapsamında yer almaz. Bu nedenle Bulgaristan vizesi bulunan ya da Bulgaristan vize başvurusu nasıl yapılır diye soran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, alacak oldukları Bulgaristan vizesi ile schengen üyesi olan ülkelere yolculuk edebilmeleri mümkün değildir. Fakat pasaportunda geçerli schengen vizesi bulunan Türk vatandaşları, söz konusu schengen vizesi ile Bulgaristan'a giriş yazmaları hususunda bir sorun yaşamayacaklarını bilmeleri gerekir.

AB üyeliği ile beraber Bulgar makamları, özellikle giriş vizelerinde kısıtlı bir uygulama yapılabiliyor. Özellikle Bulgaristan'a uçak yoluyla Bulgaristan vizesi bulunmadan giriş yapmak ya da Bulgaristan Transit vizesiz olarak geçiş yapmak isteyen bireylerin havaalanında bekletilerek gelmiş oldukları ülkeye geri gönderebilirler.  Bulgaristan turistik vizesi kısa zamanlı, bir Bulgaristan vize çeşididir. Bulgaristan turistik vize maksimun olarak 15 gün verilirken bu vize bir girişli olacaktır. Uzun zamanlı Bulgaristan vizesi ise, ancak ticari içerikli başvuru olması durumunda verilecektir.

Bulgaristan Vize Başvuru Fiyatı

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapılmış olan vize başvurularında ödenmesi gereken vize başvuru fiyatları talep edilen vize çeşidine göre farklılık gösterebilir. Bunların beraberinde Bulgaristan vize başvurusu nasıl yapılır sorularına cevaben vize ücreti başvuru sahibinin yaşına ve başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeye göre de farklılığı olabilir. Bulgaristan vize başvuru merkezine vize fiyatlarının beraberinde ödenen hizmet bedeli, kargo, kurye ve seyahat sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf işlem ücretleri gibi ödemeler yer alır. Bu ödemelerin içinde Bulgaristan vizesi harç bedeli de dahildir.

Bulgaristan Vize Başvuru Aşamaları

Bulgaristan vizesi, ülkeye yapılan belli süresi olan yolculuklar için geçerlidir. Kısa zamanlı Bulgaristan vizesi çeşitleri 1 girişli veya çok girişli olabiliyor. Vize hizmet merkezine yapılan Bulgar vizesi başvurularında istenilen vize çeşidinin giriş sayısı kesinlikle belirtilmesi gerekir. Bulgaristan vizesi giriş sayısı başvuru sahibinin ülkeye kaç kez girebileceğini gösterir. Bu sebeple alınan tek giriş vizesi ile Bulgaristan'a sadece 1 defa giriş yapılabilir.

Bulgaristan'a bir defadan fazla giriş yapmayı düşünen bireyler çoklu giriş çıkış vizesine başvuru yapabilirler. Çok girişli Bulgaristan vizesi için başvuru yapan kişilerin, belgelerini duruma uygun şekilde hazırlaması gerekir. Ülkeye giriş sayısı belirlenirken ve vizenin ne kadar süre ile geçerli olacağı tüm kararın Bulgaristan Başkonsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından alınacağı bilinmesi gerekir.

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Bulgaristan vize başvurusu nasıl yapılır için gerekli olan belgeler başvuru yapılacak olan Bulgaristan vizesi kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Bulgaristan Konsolosluğu gerek görülmesi durumunda Bulgaristan vizesi için gerekli evraklara ilave evrak isteme hakkı bulunur. Bulgaristan vizesi için gerekli olan evraklar eksik olmadan toparlanmalı ve doğru bir şekilde ilgili makama sunulması gerekir.

Bulgaristan Vizesi Hakkında Önemli Olan Konular

Bulgaristan vizesi için başvuru yapılırken, işlem süresi ve Bulgaristan konsolosluğunun iş yoğunluğu, resmi tatil günleri gibi durumların hesaplayarak yapılması gerekir. Bulgaristan vizesi talebinde bulunan her başvuru sahibi olan bireyler vize başvuru formu doldurma zorunluluğu vardır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği sunulan vize başvuru formu ile Bulgaristan İstanbul başkonsolosluğuna sunulan vize başvuru formu arasında fark vardır.

Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunan bireylere Bulgaristan'dan gönderilmiş davetiyeler bireyin şahsına gönderilmeli ve vize başvuru sırasında ilgili makama teslim etmesi gerekir. Davetiyelerin aslı veya kopyasının Bulgaristan Konsolosluğu'na veya Bulgaristan Büyükelçiliği ne göndermesine gerek yoktur. Her başvuru sahibi için ayrı bir davetiye gönderilmiş olması şarttır. Türkiye için oturum izni olan yabancı ülke vatandaşları, Türkiye'den yapacakları Bulgaristan vize başvurularını direkt olarak Bulgaristan Başkonsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapabilir.