Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır? sorusunun cevabı için 444 18 83 ü arayabilirsiniz. Vize başvurusunu yapmak için rezervasyon tarihinden en az 45 gün önce randevu almanız gerekir. Randevu günü, gerekli tüm belgeler ve prosedüre karşılık gelen miktar ile gelmelisiniz. Bulgaristan vize randevusu nasıl alınır kapsamında sadece vize başvurusu gerekliliklerini yerine getirmek vize verilmesini garanti etmez. Vize vermek Bulgaristan devletinin münhasır önceliğidir. Rezervasyon tavsiye edilir. Ama vize verilmeden pasaport almayınız. Bulgaristan konsolosluğu vize verilmeden alınan pasaportlar için ücret talep etmez.

Bulgaristan Vizesi İçin Gereklilikler

Bulgaristan vize randevusu nasıl alınır  cevabına istinaden ön yazı talep edilebilir. Amacı, kalış süresini ve seyahat masraflarını kimin üstleneceğini belirten kişisel talep (el yazısı kabul edilmez) belirtir. Geçerli pasaport, daha önce pasaportunuz varsa kullanılan sayfaların aslını ve fotokopisini ibraz etmeniz gerekmektedir. Eksiksiz Vize Başvuru Formu (tercihen elektronik biçimde) gerekir.

Konaklama süresinin tamamını kapsayan ve adres, telefon numarası gibi otelin tüm detaylarını yansıtan otel rezervasyonu veya alternatif olarak, yabancı Bulgaristan’da ikamet eden bir kişinin ikametgâhında kaldığında belirten gerçek bir kişiden yazılı bir davet notu gerekir.

Davet mektubu, yalnızca vize başvuru sürecini başlatma amacına hizmet eder ve hiçbir koşulda yabancı vizenin verilmesini garanti etmez. Bu mektup gayri resmidir. Davetlinin kimlik belgesi (fotokopi), davetli ile doğrudan bir aile bağı varsa, bağlantının destekleyici belgeleri gerekir.

Ekonomik Ödeme Gücü Kanıtı

Ülkede kaldığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli mali kaynağın kanıtı gerekecektir. Bulgaristan'da ABD doları veya Euro cinsinden bir banka hesabınızın olması gerekebilir. Bulgaristan vize randevusu nasıl alınır  başvuruları, talep edilen günlük 50,00 ABD dolarına kadar desteklenmelidir. Banka tarafından düzenlenen Birikim Defteri, Vadeli Mevduat Belgesi veya Hareketli Manyetik Kart (usulüne uygun olarak imzalanmış ve kaşeli) son 6 aya kadar (aslı ve fotokopisi) sunulmalıdır.

Bulgaristan’daki davetli, vize başvurusunda bulunan kişinin (baba, oğul veya eş) doğrudan bir akrabası olduğunda, mali ödeme gücünün doğrulanması amacıyla, davetlinin ilgili tarafı bunu Konsolosluk Bölümüne daha sonra sunulması kabul edilecektir. Gerekli belgeler;

Bulgaristan Noterliği tarafından onaylanmış ve ilgili Noter Birliği tarafından tasdik edilmiş son 3 maaş makbuzunun fotokopisi gerekir veya ilgili meslek birliğinin müdahalesi ile (davetlinin bağımsız bir işçi olması durumunda) bir mali müşavir huzurunda yapılan gelir belgesi istenebilir. Bu belgeler davetlinin adına değil, eşine aitse, usulüne uygun olarak onaylanmış güncel bir evlilik cüzdanı eklenmelidir.

Bulgaristan Vizesi için Çalışma Belgesi

Çalışma belgesi: Yapılan görev, kıdem, alınan aylık ücret ve izinlerin şirket tarafından onaylandığını gösteren şirket notu (maaş makbuzunuz varsa aslı ve nüshasını ibraz edin). Serbest meslek sahibi iseniz, bir ONAT kartı, vergi ödeme makbuzları ve çalışmanızın diğer kanıtları gerekebilir. Bulgaristan vize randevusu işlemlerinde öğrenci olması halinde öğrenci kartı veya eğitim kurumundan not (aslı ve fotokopisi) istenebilir.

Geçiş rezervasyonları, seyahat planına uygun bir gidiş-dönüş bilet rezervasyonu sunmalısınız. Seyahat programı varış yerine ek olarak başka yerleri de içeriyorsa, dâhili bilet rezervasyonlarının (uçak, tren, otobüs) dâhil edilmesi istenebilir.

Bulgaristan Vize Çeşitleri

Avrupa Birliği'ne katıldıktan sonra, Bulgaristan vize başvurusu yapmak kolaylaşır. Bulgaristan'ın diğer AB üyeleri için girişi eskisinden daha kolaydır. AB ülkelerinin vatandaşları Bulgaristan'da vizesiz 90 günden fazla kalamazlar; Estonya, İrlanda ve Birleşik Krallık sadece 30 günlük konaklamaya izin vermektedir. Aşağıda Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen 4 temel vize türü bulunur:

  • A Tipi Vize; uçakla seyahat eden, Bulgaristan'da uçak değiştiren yabancılara verilen havaalanı vizesidir, yolcular bir sonraki en erken bağlantılı uçuşla yolculuğuna devam ederler. Afganistan, Angola, Bangladeş, Kongo, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Liberya, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka ve Sudan ülkelerin vatandaşları havaalanı transit vizesi almalıdır.
  • B Tipi Vize; transit vize bir eyaletten başka bir eyalete 24 saat içinde Bulgaristan'a giriş yapan yabancılara verilir. Düzenlendiği tarihten itibaren en fazla 12 ay geçerlidir.
  • C Tipi Vize; kısa süreli vize bir veya daha fazla giriş için olabilir, bu vize türü yabancılara şu nedenlerle verilir: özel ziyaret, iş gezisi, kültürel değişim, spor etkinliklerine katılmak, tıbbi tedavi görmek veya turistik amaçlar için verilir. İlk giriş tarihinden itibaren 6 aylık bir süre içinde toplam 90 günden fazla olmayan bir süre için geçerlidir.
  • D Tipi Vize; Uzun Kalış Vizesi / Ulusal Vize Bulgaristan Cumhuriyeti Yabancılar Kanunun 24 ve 25 inci maddelerinde belirtilen sebeplerden herhangi birine dayanarak Bulgaristan'da sürekli kalmak isteyen yabancılara verilir. Girişten itibaren en fazla 90 gün kalabilirler. Bulgaristan'da iken, kişi İçişleri Bakanlığı Göç Müdürlüğü'ne uzun dönem oturma izni başvurusunda bulunabilir.

Bulgaristan vize randevusu nasıl alınıyor ve diğer sorularınız için 444 18 83 'ü arayarak destek alabilirsiniz.