Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Vizesi Çeşitleri

Bulgaristan Vizesi Çeşitleri burada... Detaylı bilgi için 444 18 83

BULGARİSTAN VİZESİ ÇEŞİTLERİ

BULGARİSTAN VİZESİ ÇEŞİTLERİ

Bulgaristan vizesi çeşitleri nelerdir? Seyahat etmek isteyen, yeni kültürlerle tanışmanın hayalini kuran, yeni yemekler denemek isteyen insanlar ilk başlarda nereden başlanacağını bilememektedir. Seyahat etmek isterler ama kafalarında pek çok soru işareti vardır. Bu soru işaretlerini gidermek seyahate hazırlanmanın ilk adımıdır. Balkanlar gezisi yapmak istediğinizde ise uğramanız gereken ilk durak komşu ülke Bulgaristan olmalıdır. Peki Bulgaristan'a gitmek için nelere ihtiyacımız vardır? Firmamızdan da bu konuda bilgi alabilirsiniz. 444 18 83 ile Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 'ni arayabilirsiniz. Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi iletişim sayfasından da bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan'a Giderken Vize Alınmalı Mı?

Bu durum kişinin sahip olduğu pasaporta göre değişkenlik göstermektedir. Bordo pasaportu yani Umumi pasaportu bulunan kişiler Bulgaristan'a gitmek istedikleri takdirde vize almalıdır. Yeşil pasaporta yani Hususi pasaporta sahip biriyseniz 90 gün sınırlı olmak kaydıyla seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet adını taşıyan Gri pasaport ile Diplomatik adını taşıyan Siyah pasaporta sahipseniz ise 30 gün sınırlı olmak kaydıyla vizeden muaf tutulmaktadır.

Bulgaristan’daki Vize Türleri 

Bulgaristan'da toplam 5 adet farklı vize çeşidi bulunmaktadır. Bu vize çeşitleri seyahatinizin nedenine göre belirlenmektedir.

  • Bulgaristan A Tipi Vize 

Bu vize türünün diğer ismi Transit vizedir. Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye doğru seyahat edecekseniz bu vizeye ihtiyacınız vardır. Tek giriş hakkı bulunan bu vize de dönüş eğer Bulgaristan üzerinden olacaksa durum belirtilmelidir. Bu vizeyi aldığınız takdirde 24 saat sınırlı olmak kaydıyla seyahat etmeden önce Bulgaristanda kalabilme şansınız bulunmaktadır. 24 saati geçirmemeye özen göstermeniz şarttır.

  • Bulgaristan C Tipi Vize 

Bu vize türü üçe ayrılmaktadır. Tek girişli C tipi vize, Çift girişli C tipi vize ve Multi Özellikli C tipi vize olmak üzere ayrılan bu vize türü Turistik vize adı altında da anılmaktadır. Tek girişli C tipi vize ile tek bir giriş hakkına sahip olmaktasınız. Başka bir ülkeye gidecekseniz pasaportunuzda o ülkenin vizesinin olması gerekmektedir.

Bulgaristan üzerinden Avrupa ülkelerine giriş yapmanız olanaksızdır. Çift girişli C tipi vize ise en karlı vizelerden birisidir. Bu vizeyle birlikte üçüncü bir ülkeye giriş yapabilir daha sonra Bulgaristan'a geri dönebilirsiniz. Ayrıca tekrar Türkiye'ye giriş yapıp daha sonra Bulgaristan'a dönme hakkınızda bulunmaktadır. Multi özellikli C tipi vize ise Bulgaristan'a sınırsız giriş-çıkış yapabilmesini sağlamaktadır. Tabiki vizenin verildiği gün sayısına kadar bu durum mümkündür.

  • Bulgaristan D Tipi Vize 

Vize verilirken maksimum 90 gün boyunca o ülkede kalmanız beklenir. Eğer 90 günden fazla o ülkede konaklama planınız var ise bu durumda D tipi vize devreye girer. Bulgaristan'da okumaya ya da şirket kurmaya, çalışmaya gidiyorsanız veyahut eş durumdan bazı haklardan yararlanma amacınız var ise bu vizeye başvurabilirsiniz. Bulgaristan'da oturma izni ve vatandaşlık izni istiyorsanız D tipi vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Süreleri Ne Kadardır?

A tipi vize türünde minimum vize süresi 24 saat, maksimum vize süresi ise 72 saattir. C tipi vize türünde ise bu süre minimum 2 güne çıkarken, maksimum da 2 yıla çıkmıştır. D tipi vize türünde ise minimum 6 ay, maksimum 1 yıl vize verilmektedir.

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyahat etmek isteyen vatandaşlar seyahat nedenlerine göre bir A, C ve D tipi vize türlerinden bir vize türünü seçip öyle başvuru yapmaları gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluklarına veya Bulgaristan Büyükelçiliklerine başvuru yapabilmektedirler. Bu sayfamızdan da bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Her vize başvurusunda olduğu gibi Bulgaristan'a gitmek istediğinizde de vize başvuru formu doldurmanız en sağlıklısı olacaktır. Bu başvuru formunda seyahat nedenlerinizi doğru ve açıklayıcı bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Başvuru formunun yanı sıra en az 1 yıllık geçerliliği bulunan bir pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Eğer başka ülkelere ya da Bulgaristan'a seyahat ettiyseniz ve oradan kalan vize fotokopileriniz var ise bunları da gerekli evrakların içerisine koymanız sağlıklı olacaktır. Konaklayacağınız yeri ve uçak biletlerinizi de belgelemeniz gerekmektedir. Seyahatinizde karşılaşabileceğiniz bir sağlık problemi olduğunda başvurabileceğiniz bir seyahat ve sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Gerekli belgeler arasında son 3 aylık banka hesap dökümünüzde bulunmaktadır. Eğer sadece seyahat için değil aileniz ya da arkadaşlarınızla görüşmek için gidiyorsanız onlardan gelen bir davet mektubunu da belgelerin arasına koymanız gerekmektedir. İş için gidiyorsanız resmi evraklarınızı koymayı sakın unutmayın. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bize gönül rahatlığı ile başvurabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Listesi