Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vizesi için Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83 ü arayabilirsiniz.

bulgaristan ticari vize

bulgaristan ticari vize

Bulgaristan Ticari Vize ticari faaliyetler için gerekli olan bir vizedir. Ticari faaliyetler için diğer ülkeleri ziyaret edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, "göçmen olmayan vize" kategorisi altında ticari vize başvurusunda bulunmalıdır.  Bu vize türü, şirketi ticari faaliyetlere, konferanslara, projelere, konferanslara ve seminerlere katılmak için diğer ülkelere seyahat etmek için kullanmak isteyen şirketlerle ilişkili iş sahipleri veya çalışanlar içindir.

Bulgaristan Ticari Vizenin Meslek Durumuna Göre Verilmesi

Ticari Vize almak isteyen kişi, mesleki durumuna göre bazı evraklarını hazırlanması gerekmektedir. Vize başvuru sahipleri, gidecekleri ülkede iş yapma gerekliliğini, gidecekleri ülkeden varsa bir davet mektubu ve o ülkede kalış tarihlerini içeren bir dilekçeyi evraklarının içerisinde bulundurmalıdır. Ticari vize başvuru sahibi, katılmayı planladığı ticari faaliyetler hakkında bilgi ve vize başvuru belgesine bir davet mektubu eklemelidir. Diğer ülkelerin ticari vizesi için başvuranların davet mektubunun yanı sıra şirket yetkilisi tarafından hazırlanan dilekçeyi de konsolosluğa göndermeleri gerekmektedir. Şirket sahibi, tatil için o ülkeye gideceğini, ücretini kimin ödeyeceğini ve Türkiye'de çalışmaya devam edeceğini dilekçesinde belirtmelidir.

Bulgaristan Ticaret Vizesi İçin Hangi Belgelere İhtiyacınız Vardır?

Bulgaristan Vize Başvuru Formu ( Konsolosluğu'nun resmi internet sitesine İngilizce olarak doldurulup kayıt ettirilmelidir. Form, vize randevu tarihinden en az 3 iş günü önce onaylanmalıdır. Randevu tarihi formun onay sayfasındadır. Çıktı başvuru sahibinin yanında olmalıdır.  Seyahat belgeleri de buna dahildir. Pasaportunuz seyahat tarihinden itibaren 6 ay içinde geçerliliği olmalı ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Varsa eski pasaportun geçerliliği olmalıdır.  konsolosluğu görevlisine sunulmalıdır. Biyometrik fotoğraf olması şarttır. Burada tam yüz kameraya dönük ve gözler açık olmalıdır. Ticari vize başvurusu yapılırken, ticari faaliyette bulunmak için giden kişi şirket sahibi ise, başvuru şirketin antetli kağıdına şahsen yazılmalı ve adres  konsolosluğu olmalıdır. Gidilen ülkede ticari faaliyette bulunmak için  kendisi ve ait olduğu şirket yetkilileri de dahil olmak üzere  Konsolosluğuna hitaben, gitme amacını ve seyahat için onay tarihini detaylandıran bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Firma Adına Bulgaristan'da Ticari Vize Almak

Bulgaristan'da Ticari vize almak için firma sahibi hazırladığı dilekçede ayrıca o ülkeye işe giden işçinin ücretini nasıl ödediğini ve Türkiye'de çalışmaya devam edeceğini açıklamalıdır. İş davet mektubu şirketin antetli kağıdına yerleştirilmeli, başvuru belgelerinde şirketin adres ve iletişim bilgilerini belirtmeli, kaşe ve imzalı olmalıdır. Güncel işyeri belgeleri (faaliyet belgesi, kayıt gazetesi, imzalı duyuru, vergi levhası kopyası) bulundurulmalıdır. Ticaret sicil gazetesinin kopyası bulundurulmalı ve imza sirküleri de olmalıdır. Vergi levhası da bu belgeler içerisinde bulundurulmalıdır

Bulgaristan Ticari Vize İçin Diğer Bilgiler

Bulgaristan Ticari vize için gerekli olan diğer evraklar arasında aile bireylerinin belgeleri (aile ve adres bilgilerini içerir) olmalıdır. Bunun yanı sıra Banka hesap dökümü, konaklama ve uçuş kanıtı olmalıdır.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Tarihi

Gidilecek ülke için geçici iş ziyaretleri için seyahat etmek isteyenler, göçmen olmayan vize kategorisine başvurmalıdır. Ticari vize başvurusu nerede bulunursa bulunsun, herkes Ankara'daki Büyükelçilik ve İstanbul'daki Başkonsolosluk aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilir. Tercih edilen Ankara ve İstanbul şehirleri sadece randevudan 24 saat öncesine kadar değiştirilebilir. Aksi takdirde Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla randevu alan adaylar İstanbul Başkonsolosluğu'ndaki mülakata katılamayacaklardır. Başka ülkenin ticari vizenin alınması için işlem süresi yasal olarak 5 iş günüdür. Ancak ilgili bölümlerin yoğunluğuna ve resmi tatillere bağlı olarak bu süreç bazen uzayabilmektedir. Ticari vize başvurusu yapmak isteyenlerin geç randevu tarihini de göz önünde bulundurarak bir an önce işleme başlamaları önerilir. Bireyler seyahat tarihinden 3 ay önce başvuru yapma hakkına sahiptir. Bu nedenle, Ankara'daki Büyükelçilik veya İstanbul'daki Konsolosluk herhangi bir gecikmeden sorumlu değildir.

Bulgaristan'a Ticari Vize Başvurusu Görev Alanı

Ticaret vizesi başvurusunda bulunmak isteyenler, hangi bölgede olurlarsa olsunlar, Ankara'daki Büyükelçilik ve İstanbul'daki Başkonsolosluk aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilirler. Türkiye'nin illerinden ticari vize almak isteyenler Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla başvuruda bulunabilirler. Ancak sistem üzerinden ilgili randevu kaydının oluşturulduğu ofiste, kişinin randevu günü seçeceği alanda görüşmeye gelmesi gerekmektedir. Başka ülkelerin ticari vizesi için, kişinin randevu gününde ilgili web sitesi üzerinden randevu alırken tercih ettiği büyükelçilik/konsolosluk ofisinde bulunması gerekmektedir. Elçilik/konsoloslukta sözlü mülakatı tamamladıktan, evrakları inceledikten ve online başvuru formunu kontrol ettikten sonra, mülakat sırasında başvuru sahibine başvuru sonucu hemen bildirilecektir.