Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan’da Çalışma İzni Almak

Bulgaristan’da çalışma izni alma konusunda bilgi için 444 18 83 ü arayın

 
BULGARİSTAN’DA ÇALIŞMA İZNİ ALMAK

Bulgaristan’da çalışma izni alma konusunda bilgi için 444 18 83 ü arayın.

Bulgaristan’da Çalışma İzni Almak için özel durumunuzla ilgili en güncel bilgileri almak için doğrudan elçilikle iletişime geçmenizi önerilir. Yurt dışına çalışmak için geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir. Pasaport, kimliği ve vatandaşlığı onaylayan resmi bir hükümet belgesidir. Pasaport alma süreci ve maliyeti yüksek olabilir, bu nedenle süreci ayrılmayı planlamadan önce en az altı ay süreyle başlatmak önerilir. Pasaportunuz, planladığınız konaklamadan 6 ay sonra da geçerli olmalıdır. Reşit olmayanlar 15 yaşına kadar ebeveynlerinin pasaportu ile yurt dışına çıkabilir.

Bulgar Çalışma Vizesi

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre dışındaki ülkelerden gelen yabancıların Bulgaristan'da ancak çalışma izinleri olması halinde çalışmasına izin verilmektedir. Yabancıların Bulgaristan'da çalışabilmeleri için geçerli bir çalışma izni (NEA çalışma izni olarak da bilinir) almaları gerekir. Bulgaristan'daki sponsor şirket (işveren), Bulgaristan İş Kurumu'ndan başvuru sahibi adına çalışma izni başvurusunda bulunabilir. Genellikle vizeler sadece bir Bulgar'ın yapamayacağı işleri yapan adaylara verilir.Sponsor şirket, yasal olarak, yeni çalışanın pozisyonunda çalışmaya başladığı tarihten itibaren 3 gün içinde çalışanlarını Ulusal Gelir Kurumu'na kaydettirmekle yükümlüdür. Bu izin Bulgaristan Ulusal İş Kurumu tarafından verilmeli ve işveren tarafından talep edilmelidir.Bulgaristan'da çalışma iznine hak kazanmak için önce 'uzun süreli' vize almanız gerekir. Çalışma izinleri genellikle bir yıl geçerlidir ve sadece bir şirkette çalışmanıza izin verir. Bu vizeler yenilenebilir.

Bulgaristan Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler

Gerekli formlar, İş sözleşmesinin kopyası, Geçerli pasaport, Pasaport fotoğrafları, Eğitim, mesleki eğitim, beceri ve deneyim kanıtı olarak uzun süreli vizenizi kanıtlayan onaylı belgeler, Başvuranın sağlığının iyi olduğunu gösteren ilgili tıbbi raporlar gerekir.

Bulgaristanda Çalışma İzni ve Bulgaristan Vizeleri

Vize, yetkililerin pasaporta hamili ülkeye girmesine izin veren bir damga veya onaydır. Bu izne "giriş yetkisi" denir. Vize türleri;
  • Vize A: Havaalanı transferi için geçerlidir.
  • C Vizesi: Her 6 aylık dönemde 90 günü aşmayan konaklamalarda tek veya çoklu girişler için geçerlidir. Kısa süreli vize şartlarından muaf olmayan ülke vatandaşlarının Bulgaristan'a seyahat etmek istedikleri takdirde C Vizesine başvurmaları gerekir.
  • D Vizesi: 6 veya 12 ay geçerli olan bu vize öğrencilere, uzun süreli iş seyahatinde olanlara veya yatırımcılara verilir. Kişisel görüşme gereklidir.
Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde tam vize gereksinimleri listesini kontrol edilmesi önemlidir.
Bulgaristan İçin Kimlerin Vizeye İhtiyacı Vardır?
Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesidir. AB ve AEA vatandaşlarının Bulgaristan'da seyahat etmek, oturmak veya çalışmak için vizeye ihtiyaçları yoktur. Bulgaristan, sınırsız Schengen bölgesinin bir parçası değildir, bu nedenle sınır kontrolü hala aktiftir.Balkan ülkeleri için kısa süreli vize gerekmemektedir. Kosova dışındaki tüm Balkan ülkelerinden pasaport sahipleri Bulgaristan'a 90 güne kadar vizesiz giriş yapabilirler. Elektronik pasaport olarak da adlandırılan biyometrik pasaportları olmalıdır.Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları 90 güne kadar Bulgaristan için vizeye ihtiyaç duymazlar:Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, İsrail, Tayvan, Singapur, Moldova, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Çoğu Orta ve Güney Amerika ülkesi Bulgaristan için vizeye ihtiyaç duymaz.Her 6 aylık dönemde toplam 90 günden fazla kalmayı planlıyorsanız. Bulgaristan uzun vadeli D tipi vize ve Bulgaristan büyükelçiliği ile bir görüşme yapılabilir.Hali hazırda geçerli bir Schengen vizesine veya Romanya, Hırvatistan veya Kıbrıs tarafından verilmiş bir vizeye sahip olmadıkça, bazı ülkelerin vatandaşlarının ülkeye giriş yapmak için Bulgaristan vizesine ihtiyacı vardır.
Bulgaristan Vizesine İhtiyacı Olan Ülkeler
Türkiye, Kosova, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Belarus, Ermenistan, Tüm Orta Doğu ülkeleri (Birleşik Arap Emirlikleri hariç), Tüm Afrika ülkeleri, Hindistan ve Pakistan dâhil çoğu Güneydoğu Asya ülkesi, ancak Malezya için vize gerekmez.AB oturma veya çalışma iznine sahip Türk vatandaşları Bulgaristan'a transit geçiş amacıyla 5 güne kadar vizesiz giriş yapabilirler. Geçerli bir Schengen vizeniz varsa, vizesiz bir anlaşma kapsamında ayrı bir Bulgaristan vizesi olmadan Bulgaristan'a girebilir ve altı aylık bir süre içinde 90 güne kadar kalabilirsiniz.Bulgaristan ayrıca Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs tarafından verilen kısa süreli veya transit vizeleri de tanır. Eğer böyle bir vizeniz varsa, vizeyi veren ülkeye ek olarak, ayrı bir kısa süreli Bulgaristan vizesi almanıza gerek kalmadan herhangi bir altı aylık dönemde 90 güne kadar Bulgaristan'a giriş yapabilir ve Bulgaristan'da kalabilirsiniz. Bulgaristan vizesi olan yolcular bu vize ile başka bir ülkeye seyahat edemezler. Firmamızdan Bulgaristan çalışma vizesi için hizmet alabilirsiniz.