Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

TURİSTİK VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar hakkında aklınıza takılan soruların cevabını burada bulacaksınız. Bulgaristan'a turistik amaçlarla seyahat etmeyi amaçlayan kişiler, seyahatlerinden önce Bulgaristan turistik vize için gerekli evraklar hazırlayıp başvuru yapmalılardır. Ayrıca yapacakları seyahatlerinin amacının turistik amaçlarla örtüştüğünü kanıtlamaları gerekir. Vize başvurusu yaparken Bulgaristan seyahati dönüş sonrasında da 6 geçerli olacak pasaport gereklidir.

Pasaporta vizenin basılabilmesi için pasaportun yeterli boş sayfaya sahip olması ve pasaportun geçerli olması gerekir. Pasaportunuz ile birlikte kimliğiniz de yanınızda olmalı. Ayrıca turistik vize başvurunuzu olumlu etkileyecek bir etken de daha önceki aldığınız vizelerin sunulmasıdır. Bulgaristan turistik vizesi için, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından başvuru sahibi ve seyahat planı hakkında bilgiye ulaşmak için hazırlanan vize başvuru formunu da eksiksiz doldurmanız gerekir.

Vize başvurularında 35 x 45 mm ölçülerinde, 25 ila 35 mm arasında ve fotoğrafın zemini açık gri olan, son 6 ay içerisinde çekilmiş iki adet biometrik fotoğraf verilmelidir. Vize başvuru sahibi, Türkiye’de yaşayan ailesini, adresini gösteren aile nüfus kayıt örneğini sunmalıdır. Bulgaristan Turistik Vizesi almak isteyenler ayrıca turistik vize başvuru dilekçesi yazacaklardır.

Bulgaristan Turistik Vizesi

Bulgaristan turistik vize için gerekli evraklar Bulgaristan’a eğlence, gezi, tur vb. amaçlarla kısa süreli ziyarette bulunmayı planlayan insanlar turistik vize başvurusu yaparken gereklidir. Bulgaristan Konsolosluğu bizzat sunulması gereken belgeleri belirler. Ancak Konsolosluğun inisiyatifine göre bu belgeler değişebilmektedir. Bu nedenle güncel tarihli açıklamaları takip edin.

Kısa sürelerde yapılması planlanan seyahatler için yapılan vize başvurularınızı Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen yetkili vize hizmet merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Bulgaristan Turistik vizesi, sadece Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenerek onaylanır. Vizeniz onaylandıktan sonra da konsolosluk görevlendirdiği vize ajanslarına veya kargo şirketlerine pasaportu vererek vize sahiplerine iletir.

Gelir Durumunu Kanıtlayan Belgeler 

Bulgaristan Konsolosluğu, vize başvurusu yapan kişinin Bulgaristan turistik vize için gerekli evraklar içerisinde Bulgaristan seyahatinin masraflarını karşılayacak yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlayan belgeleri, hesapta euro ve dolar olarak kişinin banka hesabında görmek isteyecektir. Bu yeterlilik ise Bulgaristan’da kalınacak her gün için gerekli olan miktara eşittir.

Banka hesaplarında gösterilen paranın kaynağı da belirtilmelidir. Bulgaristan vize başvurusunda sunulacak banka hesap cüzdanı da son 10 gün içinde alınmış olmalı. Hesaptaki mevcut bakiyenin belirttiğiniz seyahat tarihlerindeki ihtiyaçlarınızı karşılayacak miktarda olmalıdır. Bulgaristan vize işlemleri için kullanacağınız banka hesap cüzdanını internet çıktısı şeklinde sunmayınız. Çünkü bu vizenizin reddine neden olur. Banka hesap cüzdanı veya bankadan alınmış ıslak imzalı evrakları Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği kabul eder.

Mesleki Durumu Kanıtlayan Belgeler 

Bulgaristan turistik vize için gerekli evraklar hazırlayarak vize için başvuran kişinin meslek durumunu beyan eden resmi belgeler de sunulmalıdır. Örneğin başvuran kişi çalışan ise, ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu belirtilmelidir. Ayrıca belgede kurum veya şirketin iletişim bilgilerine de yer verilmelidir. Başvuran kişi şirket sahibiyse şirkete dair tüm kayıtlar ve vergi levhasını sunmalıdır. Bulgaristan vize başvurusunda bulunan kişi öğrenciyse, öğrenci belgesi, seyahatinin karşılandığına dair dilekçe verilmelidir.

Seyahat süresi boyunca sponsor olacak kişinin de ekonomik durumuna dair belgeler, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam tekmili vukuatlı nüfus kayıt örneği dilekçeye eksiksiz bir şekilde eklenmelidir.. Başvuru sahibi Çiftçi ise, Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi olmalıdır. Son olarak başvuru sahibi eğer avukat, doktor, eczacı, diş hekimi veya mühendisse meslek kimlik kartını teslim etmelidir.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler 

Bulgaristan turistik vize için gerekli evraklar vize başvuru formunda yazılan bilgileri destekleyici belgeler de Bulgaristan Konsolosluğu tarafından istenilir. Bu belgelerin doğru olması başvuru sürecinizi olumlu etkiler. Öncelikle seyahatiniz boyunca konaklayacağınız otel için rezervasyon yapmalı ve bu belgeyi sunmalısınız.

Çünkü konsolosluk oteli arayarak bilgileri kontrol eder ve tutarsızlık sezildiği anda başvuru olumsuz sonuçlanır. Seyahat sürecinizden daha uzun bir süreci kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Bu seyahat sağlık sigortası, Bulgaristan’da geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

Bulgaristan Turistik Vizesi Reddedilirse Ne Olur?

Herhangi bir belgenizin tutarsızlığı, yanlışlığı veya başka nedenler dolayısıyla reddi sonucunda başvuru öncesinde ödediğiniz harç bedeli geri ödenmez. Ayrıca teslim edilen Bulgaristan turistik vize için gerekli evraklar geri alınamaz. Yeni başvuru için prosedürü en başından daha dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Yeniden Bulgaristan turistik vizesi için gerekli belgeleri hazırlamalı ve harç bedelini ödemelisiniz. Bulgaristan turistik vizesi için firmamızdan hizmet alabilirsiniz.