Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Transit Vizesi

Bulgaristan Transit Vizesi için Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83 ü arayabilirsiniz.

bulgaristan transit vize

Bulgaristan Transit Vizesi

Bulgaristan Transit vizesi, yurt dışına giden ve uçuşunda aktarma olan kişiler içindir. Bu durumda, transfer olacağınız ülke/bölge vize başvurusunda bulunmanızı gerektirecektir. Bazı ülkeler bekleme süresi ne olursa olsun transit vize isterken, diğerleri 12 veya 24 saatten fazla bekleme süresi olan transit vize talep etmektedir. Geçiş noktasının bulunduğu ülkede/bölgede aldığınız transit vize, son varış noktanızda aldığınız vizeden farklıdır. Transit ülke bu tür bir geçici vize gerektirdiği için transit havalimanının transit salonunda bekleyebilir ancak havalimanından ayrılamaz veya bagajınızı teslim alamazsınız. Konuyla ilgili olarak her ülkede bu durumlar değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla ülkelerin bu konuyla ilgili tutumları oldukça önemlidir.

Bulgaristan Transit Vize Olmazsa Ne Olur?

Bulgaristan Transit vize, aktarmalı uçuşlar için geçerlidir. Eğer bağlantılı uçuşunuz var ancak bağlantı noktasında transit vizeniz yoksa uçağa binmenize izin verilmeyecektir. Havalimanına transit vizesi olmadan girenler, havacılık kurallarına göre cezalandırılıyor ve sınır dışı ediliyor. Uluslararası bir uçuşun gideceği ülke için transit vizeniz yoksa havayolu personeli sizi uçağa göndermez. Havacılık yönetmeliğine göre transit vizesi olmadan havalimanına girmek kesinlikle yasaklanmıştır. Bazı ülkelerde/bölgelerde T.C. vatandaşları için transit vize başvuruları zorunludur. Bazı ülkelerde/bölgelerde transit vize alınması gerekirken, diğer ülkelerde/bölgelerde şartlar vardır.

Bulgaristan Transit Vize Şartları Nelerdir?

Bulgaristan Transit vize gereksinimleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı ülkeler, transit süresi 12 veya 24 saati aşan yolcuların transit vize vermesini şart koşmaktadır. Transit vizeler normal vizelerden farklıdır. O ülke/bölge için transit vizeniz varsa, havaalanından ayrılamaz ve bagaj taşıyamazsınız. Transit vize sadece havalimanındaki transit salonda uçağınızı bekleme imkanı sağlar. İspanya, İtalya, Fransa gibi bazı Avrupa ülkeleri 12 saatlik transit vizeye ihtiyaç duymazken, Çin ve Rusya gibi ülkelerin 24 saatlik vize beklemesine gerek yoktur. Transit vize başvurusu yaparken bazı ülkelerin konsolosluğuna gitmeniz gerekse de bazı ülkelerde online başvurular kabul edilmektedir. Eğer gideceğiniz sınır geçiş noktası için vizeniz varsa transit vizeye ihtiyacınız yoktur. Konuyla ilgili olarak sizi zorlamadan kuralların yerine getirilmesi beklenir.

Bulgaristan Transit Vize Belgesi Nedir?

Vize koşulları gibi transit vize belgeleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazı farklılıklar olsa da transit vize almak için gerekli evrakların şu şekilde olduğunu söyleyebiliriz:

  • Transit Vize Başvuru Formu
  • Konsolosluğa transit vize başvurusu
  • Davet (varsa)
  • 2 biyometrik fotoğraf
  • Pasaport en az 6 ay geçerlidir
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Gidiş-dönüş uçak bileti
  • Otel rezervasyon belgeleri

Başka bir ülkeye gitmeden önce vize süreci önemli bir konudur. Tatilimizin ufak tefek sorunlarla kesintiye uğramaması için bu konularda önceden önlem almakta her zaman fayda vardır.Hangi Ülkeler Transit Vize İstiyor?

Almanya: Almanya transit vize isteyen Avrupa ülkelerinden biridir. Schengen vizeniz varsa transit vize almanıza gerek yoktur. Schengen vizeniz yoksa, transit süresi ne olursa olsun transit vizeye ihtiyacınız olacaktır. Almanya transit vize başvurusu için konsolosluğa şahsen gitmeniz gerekmektedir. Özel veya diplomatik bir pasaporta sahipseniz, transit vizeye ihtiyacınız yoktur.

Birleşik Krallık: Bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen Schengen vize politikasını takip etmemektedir. Birleşik Krallık'a bağlantılı bir uçuş için transit vize almanız gerekir. İngiltere'de transit vize başvurusundan muaf tutulabilecek bazı durumlar vardır. Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda veya Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat ediyorsanız ve bu ülkeler için vizeniz varsa, transit vize almanıza gerek yoktur.

Bulgaristan: Schengen ülkelerinden biri olan Bulgaristan, uçuşları transfer etmek için transit vize istiyor. Schengen vizeniz varsa, Bulgaristan transit vizesine ihtiyacınız yoktur.

Çek Cumhuriyeti: Çek Cumhuriyeti diplomatik, resmi ve özel pasaport hamillerinden transit vize talep etmemektedir. Diğer pasaport hamillerinin Schengen vizesi yoksa Çek transit vizesi vermeleri gerekmektedir.

İsviçre: İsviçre 2008'den beri bir Schengen ülkesidir ve Schengen vizesi sahipleri için transit vize gerektirmez. Birleşik Krallık, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde oturma/çalışma izinli Türk vatandaşları, İsviçre uçuşlarında İsviçre transit vizesi talep etmemektedir.

Kanada: Kanada vizesi olmadan, Kanada transit vize başvurusundan muaf olamazsınız. Kanada'ya transit geçiş yapmak için Kanada transit vizesi almanız gerekir. Kanada, transit vizeler için herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Yunanistan: Schengen vizeniz varsa, Yunanistan'a aktarmalı uçuşlar konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak Schengen vizeniz yoksa Yunanistan'a transit vize almanız gerekmektedir.