Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan transit vizesi için gerekli evraklar, Bulgaristan'dan üçüncü bir ülkeye yolculuk yapıldığında kullanılan vize için gereklidir. Bulgaristan transit vizesi, yabancı ülke fertlerinin sınırlı bir zaman Bulgaristan'ı ziyaret ederek, Bulgaristan üzerinden diğer bir ülkeye geçme amacı taşır. Bulgaristan transit vizesi için gerekli evraklar hazırlama nedeni asıl gidilecek olan ülkenin geçerli vizesine sahip olunması gerekir. Yolculuk yapacak kişi gitmek istediği ülkeye vizesiz giriş gerçekleştiriyorsa seyahat amacını kanıtlayan belgeleri ilgili yere ibraz etmek zorundadır.

Bulgaristan Transit Vize İçin İbraz Edilmesi Gereken Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan transit vizesi için gerekli evraklar içerisinde 6 ay geçerlilik süresi olan, seyahat belgesi, son on sene içinde çıkmış ve vize basımı için en az iki sayfası boş olacak. Başvuru işlemleri için yolculuk edilecek ülkenin davetiye ve konaklama belgesi ulaşım belgeleri ve benzeri evraklar sunulması gerekiyor.

Başvuran bireyin yolculuk boyunca masraflarını karşılanabileceğini kanıtlayan evraklar başvuru dosyası içinde yer alması gerekir. Bunun beraberinde vize başvurusu yapacak olan birey çalışan, işveren, ev hanımı, emekli gibi mesleki konumuna uygun olacak şekilde hazırlaması gerekir. Ayrıca çalışan şirketin aktif olduğunu gösteren belgeler ve beraberinde yolculuk sonrası geri dönüş yapacağını kanıtlayan belgelerinde hazır olması zorunludur.

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Bulgaristan kısa zaman vize çeşitlerinden olan transit vize başvuruları, Bulgaristan konsolosluklarına başvuru yapılmış vize başvuru merkezi ile akredite olmuş yolculuk acenteleri aracılığı ile yapılır. Başvuran kişiler transit vize evraklarını yolculuk amacıyla aynı olacak şekilde eksik olmadan hazırlamalıdır. Bulgaristan transit vizesi için gerekli evraklar içerisinde bütün vize başvurularında şart olan yolculuk sağlık sigortaları, hizmet alınan seyahat acenteleri aracılığı ile yapılır.

Seyahat sağlık sigortası sadece Bulgaristan'a özgü olmalı ve bütün yolculuk suresini kapsar şekilde olması gerekir. Bulgaristan kısa zamanlı vize başvuruları, bireyin yolculuk tarihine en fazla 3 ay kalacak şekilde hazırlanmaya başlanabilir. Planlanmış olan seyahate 15 günden daha kısa bir zaman kala yapılmış vize başvuruları yolculuk zamanına hazır olmayabilir. İşlemleri hazır olmayan vize başvuruları için Bulgaristan konsolosluk merkezlerinin sorumluluğu bulunmaz.

Bulgaristan Transit Vize Fiyatı

Bulgaristan transit vizesi için gerekli evraklar vize fiyatları, konsolosluk harcı, vize başvurularının yapıldığı aracı kurum hizmet bedeli ve ilave hizmet bedellerinden oluşur. Başvuru dosyaları konsolosluk vize bölümü tarafınca araştırılmaya alınması için gerekli transit vize fiyatlarının kesinlikle yatırılması gerekir. Bulgaristan transit vize başvuruları için ödenecek hizmet bedellerinin fiyatları şu şekildedir.

Yetkili başvuru merkezi hizmet fiyatı 25 Euro, konsolosluk vize harcı ise 60 Euro özel hizmet bedeli 50 Euro, 3 aylık Bulgaristan'da geçerli olacak seyahat sağlık sigortalarının fiyatı ise 30 Euro, 1 senelik seyahat sağlık sigortalarının ücreti ise 60 Euro olarak hizmet verilir. Bunların haricinde özel kurum hizmet bedelleri bulunur bunlar fotoğraf, kurye hizmeti, başvuru doldurma formu ücreti, otel rezervasyon ücreti fotokopi gibi. Bulgaristan için yapılacak tüm vize başvurularında sunulması gereken evrakların içinde seyahat süresini içine alan seyahat sağlık sigortası kesinlikle bulunmalıdır.

Bulgaristan Transit Vize Sonuçlanması Ne Kadar Sürer?

Kısa zamanlı Bulgaristan C vizesi başvuruları genellikle 10 iş günü içinde belli olur. Türkiye ve Bulgaristan'ın resmi tatilleri vize hazırlanma süresini uzatabilir. Bulgaristan transit vizesi için gerekli evraklar hazırlanıp vize başvuruları Bulgar diplomatik temsilcileri tarafınca değerlendirildikten sonra sonuca bağlanmış olur. Başvuru sahibi ikamet ettiği şehirde konsolosluk hizmeti veren birim üzerinden başvuru yapması gerekir. Konsolosluk vize bölümleri sunulmuş olan dosyaları evraklar dahilinde değerlendirme yaparak sonuçlandırır. Bu süre, değerlendirme yapan konsolosluk vize işlemleri bölümünün yoğun olmasına göre değişebilir.

Bulgaristan Vize Reddi Olduğu Zaman Ne Yapılabilir?

Bulgaristan transit vizesi için gerekli evraklar verilip vize başvuru işlemleri bittiğinde Bulgaristan konsoloslukları tarafınca incelenen dosyalar kişinin yolculuk maksadına göre değerlendirilir. Yapılan araştırma sonucunda konsolosluk birimleri bireyin sunmuş olduğu evraklar dahilinde başvuruyu ret etme hakkı vardır.

Bulgaristan vize reddi halinde başvuru sahibine, yapmış olduğu başvurusunun neden reddedildiğini açıklayan bir mektup sunulur. Bu mektupta bireyin vize başvurusunun ne gerekçe ile ret aldığı yazılır. Fakat başvuru sahibi dosyasını tekrardan hazırlayarak bu konu ile ilgilenen konsolosluğa sunma hakkı her zaman vardır.

Bulgaristan vize reddine alakalı itiraz, Bulgar mahkemelerine yapılır. Vize başvurularını gelen olumsuz cevap sonrasında başvuru yapan kişinin ödemiş olduğu ücretlerin iadesi yapılmaz. Başvuru sahibi vize başvuru işlemlerini yenileyecek ise tekrardan konsolosluk harcına ödemeli ve dekontunu başvuru dosyası ile beraber yetkili başvuru merkezine vermelidir.