Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Uzun Vadeli D Vize (Oturma İzni Vizesi) Evrakları

Uzun Vadeli D Vize (Oturma İzni Vizesi) Evrakları için 444 18 83

UZUN VADELİ D VİZE (OTURMA İZNİ VİZESİ) EVRAKLARI

Uzun Vadeli D Vize (Oturma İzni Vizesi) Evrakları için 444 18 83

Bulgaristan D vizesi için gerekli evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları tamamladığınız takdirde Bulgaristan D vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Bulgaristan D vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Bulgaristan D vizesi alabilmek için pasaportunuzun en az 2 yıl geçerlilik tarihi bulunması gerekmektedir.
 • D vizesi için başvuru formu doldurmalısınız. Bu formu gerçek bilgiler ile ve tam olarak eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun.
 • Vize başvurusu için önemli olan bir diğer belge ise adli sicil kaydıdır. Bu belgeyi Adli Sicil Müdürlüklerinden ve kaymakamlıklardan alabilirsiniz.
 • Bulgaristan'a gittiğinizde nerede konaklayacağınızı ve masrafları nasıl karşılayacağınızı ispatlayan belgelere de ihtiyacınız vardır.
 • Eğer evliyseniz evlilik cüzdanınızın da belgeler arasında olması gerekmektedir.
 • İl veya ilçe müdürlüklerinden, kaymakamlıklardan ve internet üzerinden alabileceğiniz nüfus kayıt örneğinize de ihtiyaç vardır.
 • Bulgaristan D vizesi başvurusu yapmak için bir yakınınızdan gelen, bu aile fertlerinden biri de olabilir, bir adet davetiye mektubuna ve oturma iznine ihtiyacınız bulunmaktadır.
 • Doğum tasdik belgenizin de bu evraklar içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • Bulgaristan D vizesi için gerekli evraklar içerisinde eğer öğrenciyseniz öğrenim belgenizim bulunması da gerekmektedir. Erasmus ile Bulgaristan'a geliyorsanız kabul belgenizin de olması gerekmektedir.
 • Eğer Bulgaristan'a seyahat eden bir şirket sahibiyseniz Bulgaristan D vizesi için gerekli evrakların içerisinde şirketinizin vergi borcunun olmadığını gösteren bir belgenizin olması gerekmektedir.

D vizesini alabilmek için Bulgaristan D vizesi için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklar seyahat amacına göre değişiklik gösterebilir.

Seyahat Amacına Uygun Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar 

Yukarıda bulunan Bulgaristan D vizesi için gerekli evrakları tamamladınız. Fakat seyahat amacınıza göre farklı belgelerinde bu evraklar içerisinde olması gerekmektedir. Bu evraklar seyahat amacına göre farklılık göstermektedir.

 • Eğer Bulgaristan'da bir şirketiniz bulunuyor ise 10 vatandaşa istihdam sağlayabileceğinizi gösteren bir adet belgenizin bulunması gerekmektedir. Bu belge yukarıdaki diğer belgelerin yanında olmalıdır.
 • Eğer işyeri değil de Bulgaristan'da ticari anlamda bir temsilcilik açmak isteyen biriyseniz Ticaret ve Sanayi Odasından belge almanız ve bu belgeyi de diğer belgelerin yanında sunmanız gerekmektedir.
 • Erasmus programı kapsamında ya da sadece öğrenim amacıyla Bulgaristan'a gidiyorsanız ülkede kaldığınız süre boyunca masraflarınızın aileniz tarafından karşılanacağına dair bir taahhütname sunması gerekmektedir. Yukarıdaki tüm evrakların yanı sıra taahhütname de belgelerin yanına mutlaka eklenmelidir.

Bulgaristan D Vizesi Nedir?

Bulgaristan D vizesi, Bulgaristan'a uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek kişilerin talep ettiği vizedir. Eğer kişi Bulgaristan'da 90 günden fazla kalmak istiyorsa bu vizeye başvurmalıdır.

Bulgaristan D Vizesine Kimler Başvurabilir?

Bulgaristan'da uzun süre konaklamak isteyen herkes bu vizeye başvurabilir anca gerekli belgeleri başvurunuzun içerisinde toplamanız gerekmektedir. Erasmus programı kapsamında Bulgaristan'a dönemlik öğrenim görmek için gelenler ve üniversite kazanıp uzun konaklama için gelen öğrenciler bu vize türüne başvuru yapmaktadır. Bunun dışında bir Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlar da bu vize türüne başvuru yapmaktadırlar.

Bulgaristan'a geldiklerinde uzun bir konaklama için bu durum şarttır. Aksi takdirde diğer vize türleri uzun konaklama için doğru bir seçenek olmayacaktır. Bulgaristan'da bir işyeri sahibi olanlar ve burada çalışanlara istihdam sağlayanların da bu uzun süreli konaklama ihtiyacını gideren vizeye sahip olmaları gerekmektedir. Bulgaristan'da ticari temsilcilik açan kişilerinde D tipi vizeye ihtiyaçları vardır. Bunların yanı sıra emekli olup uzun süreli konaklamaya ihtiyaç duyan insanların da D tipi vizeye başvurmaları gerekmektedir.

Bulgaristan D Vizesi Ücretleri Nelerdir?

Bulgaristan D vizesinde 0-12 yaş aralığındaki çocuklar için ücret talep edilmez. Diğer masrafların ücretleri ödenir fakat 0-12 yaş çocuklar için vize ücreti ödenmemektedir. D tipi vize başvurularının değerlendirilebilmesi için vize ücretlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Vize ücretleri konsoloslukların anlaşmalı olduğu pek çok banka aracılığıyla ödenebilir. Bulgaristan D vizesi için konsolosluk harç bedeli ise 100 € olarak belirlenmiştir. Hazırlanan belgelerle birlikte vize başvurusu için ödenen ücretin dekontu da belgelerin yanına koyulmalıdır. Aksi takdirde ücretiniz ödenmemiş olarak gözükebilir ve bu durumda sizi mağdur edebilir. Ayrıntılı bir şekilde seyahatler ve çeşitli vizeler ile ilgili bilgi isterseniz firmamızdan gönül rahatlığı ile hizmet talep edebilirsiniz.