Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

444 18 83 ü arayarak Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? sorununu çözerek Bulgaristan'a pasaportunuz ile geçiş yapabileceksiniz. 444 18 83 numaralı telefon numarasından bilgi alarak Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır sorusunun cevabını bulacaksınız. Vize belirli ülkelerden pasaport sahiplerinin Bulgaristan'a belirli bir süre giriş yapabilmeleri için sahip olmaları gereken seyahat belgesidir. Sahibine Schengen bölgesi içinde seyahat etme özgürlüğü veren bir Schengen vizesi olabilir. Firmamızdan da bu konuda bilgi alabilirsiniz. 444 18 83 ile Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 'ni arayabilirsiniz. Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi iletişim sayfasından da bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan İçin 3 Tür Vize Vardır

Havaalanı transfer vizesi (A tipi): Bulgaristan üzerinden nihai varış noktanıza gitmek için mola verirken kullanılır. Belirli bir ülkeden uçakla gelen ve Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarındaki bir havalimanının uluslararası transit bölgesinde bulunan ve farklı bir ülkeye uçuşta yolculuğuna devam etmek amacıyla kalan bir yabancıya hava trafik vizesi verilir.

Kısa süreli ikamet vizesi (Tip C): 6 aylık bir süre içinde 90 günü aşmayan konaklamalar için verilir. (Örneğin turizm, özel ziyaret vizesi) Vizenin geçerlilik süresi 5 yılı aşamaz.

Uzun süreli ikamet vizesi (Tip D): 6 aya kadar olan konaklamalar içindir. Bulgaristan Cumhuriyeti'nde uzun süreli veya kalıcı olarak yerleşmek isteyen bir yabancıya verilir (örneğin: eğitim, uzun süreli iş gezisi).

Schengen vizesi (tek giriş), uzun dönem ikamet vizesi, Schengen bölgesi ülkelerinden herhangi biri tarafından verilen oturma iznidir.

Bulgaristan Vizesi Muaflık Durumu

AB, AET (Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) ve İsviçre vatandaşları, Bulgaristan'da 90 günden fazla kaldıklarında “çalışma izni” ve uzun zamanlı vize koşullarından sorumlu olmazlar.

Schengen Anlaşmasını uygulayan Sözleşmeye Üye Devletler veya Avrupa Birliği tarafından verilen geçerli umuma mahsus pasaportları ve vizeleri olanlar Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına girebilir ve 5 (beş) güne kadar vizesiz geçiş yapabilir. Ayrıca söz konusu devletten Türkiye Cumhuriyeti'ne transit geçiş durumunda Türk uyruklular, özel pasaport hamilleri vizeden muaf değildir.

Sadece biyometrik pasaport hamilleri vizeden muaftır. Biyometrik olmayan pasaport hamilleri hala vizeye ihtiyaç duyar, bu durumda vize kolaylaştırma anlaşmaları geçerlidir.

Biyometrik olmayan pasaport hamilleri ve Sırbistan Koordinasyon Müdürlüğü tarafından verilen pasaport hamilleri hala vizeye ihtiyaç duymaktadır, bu durumda vize kolaylaştırma anlaşmaları geçerlidir.

Bulgaristan Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

İkamet ettiğiniz ülkedeki Bulgaristan Büyükelçiliğine veya ülkenizde Bulgar büyükelçiliği olmaması durumunda eş zamanlı Bulgar Büyükelçiliğine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Vizeye başvururken (turist veya özel ziyaret için) aşağıdaki belgeler sunulmalıdır:

  • Normal bir yurtdışı seyahat belgesi: geçerli pasaport (Bulgaristan'dan planlanan hareket tarihinden en az 3 ay sonra geçerliliği kalmalı, en az 2 boş sayfası olmalı ve son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalıdır)
  • Kişisel bilgileri ve yerleşik vizeleri içeren yurtdışı seyahat belgesi sayfalarının fotokopisi ve güzergâh boyunca sonraki eyaletlerde kalmak için düzenlenen izinlerin ve ayrıca nihai varış yerinin durumunun fotokopisi
  • Transit geçiş için sigortalı taşıma belgesi ve bu belgelerin bir nüshası veya seyahate devam etmek için sahip olduğunuz mali kaynakların kanıtı.
  • En az 50 EURO (kalış günü başına) veya eşdeğeri başka bir konvertibl döviz cinsinden her bir transit geçiş için gerekli mali kaynakların kanıtı ve kişi tarafından kullanılan bir araçla karayolu kullanılacaksa; En az 200 EURO veya herhangi bir dönüştürülebilir yabancı para birimindeki eşdeğeri için ek fonlar istenebilir.
Bulgaristan Vizesi İçin Bazı Gereklilikler

Geçerli bir sigorta poliçesi ve bunun bir kopyası, Avrupa Birliği bölgesinde faaliyet göstermek üzere lisanslı bir sigorta şirketi tarafından asgari teminat tutarı 30.000 EURO' dur. Politika, geri dönüş masraflarını ve ayrıca acil tıbbi bakım ve tedaviyi kapsamalıdır. Transit yolculukların her biri için maliyetler vardır.

Bulgaristan'a bir arkadaşınızı veya akrabanızı ziyarete geliyorsanız, ziyaret sırasında ev sahibi kişiden konaklama ve maddi destek için bir beyan, ev sahibi tarafından konaklamayla ilgileneceğini belirten bir mektup ve ev sahibi tarafından imzalanmış bir mektup sağlamanız gerekecektir.

Belgelerinizi ve ihtiyacınız olan bilgileri önceden hazırlamaya başlamalısınız, ayrıca gitmeden Büyükelçiliği aramanızı öneririz. Gitmeden önce bir randevu alın ve vize başvuru sürecinin başında mümkün olduğunca fazla bilgi öğrenin.

Bulgaristan Vizesi İçin En Uygun Zaman Nedir?

Bulgaristan vize başvurusu için en uygun zaman seyahat tarihinizden 1-2 ay öncesidir. Ancak fazla vaktiniz yoksa konsolosluk izin verdiği sürece vizenizi daha hızlı bir hizmetle işleme koyabiliriz.

Bulgaristan'a Vize Almak İçin Pasaport Göndermek Gerekiyor mu?

Orijinal pasaportunuzu göndermeniz gerekecektir. Bulgaristan vizesi pasaport sayfalarınızdan birine damgalanır. Pasaportunuzun aslı olmadan vize işlemleri yapılamaz. Kurye ile Bulgaristan vize başvurusu konusunda bilgi alabilirsiniz. Bulgaristan vizesi için firmamızdan hizmet alabilirsiniz.