Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar tüm benzer durumlarda olduğu gibi, Bulgaristan'a vize izni alabilmek adına konsolosluk misyonunun gerekliliklerine göre evraklar hazırlamak gerekir. Bulgaristan ticari vize izni için gerekenler listesi: Başvuru Formu, Uluslararası pasaport, Bir resim, Tıbbi sağlık raporu, Bulgar tarafından davet mektubu, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası'ndan tavsiye mektubu, Vergi makamları ile bireysel bir girişimcinin kaydının mevcudiyetine ilişkin belgeler (tek mal sahipleri için).

Bulgaristan’da Oturma İzinleri 

Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar kapsamında Bulgaristan ile Türkiye arasında çifte vatandaşlık anlaşması bulunmaz. Bir AB üye ülkesinin vatandaşları, geçerli Ulusal Kimlik Belgeleri veya Pasaportları ile Bulgaristan'a giriş yapabilirler. Bulgaristan makamları tarafından AB vatandaşlarına verilen ikamet belgeleri, uzun süreli veya kalıcı ikamet belgeleri olabilir (Bulgar Ulusal Polisi Göç Dairesi - İçişleri Bakanlığı tarafından verilen bir sertifika alarak ).

Öğrenci, serbest meslek sahibi veya çalışan statüsünü ve ayrıca sağlık sigortasına sahip olduğunu kanıtlayan herhangi bir AB vatandaşı, uzun süreli ikamet belgesi talep edebilir. Uzun dönem ikamet izninin geçerlilik süresi en fazla 5 yıldır.

Bulgar makamları tarafından verilen uzun süreli oturma iznine sahip olan herhangi bir AB vatandaşı, ilgili daimî oturma izni için başvurabilir. Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar kapsamında Bulgaristan'da 5 yıllık kesintisiz ikametinizi ve işçi statünüzü (bu işlemlerin uzun dönem oturma izninizin bitiminden en az 3 gün önce tamamlanması gerekir) gerekçelendirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, ilgili başvuru formunu Polis Karakoluna şahsen sunmanız gerekecektir.

Bulgaristan'da Çalışmak

Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar kapsamında Bulgaristan'a yerleşmeden önce iki koşul önerilir: ülkede ikamet etmek ve Bulgar diline hâkim olmak gerekir. Bulgarca nerede öğrenilir? Yeterli sayıda öğrenci olduğu sürece, ilgili dil okulları tarafından sunulan Bulgarca dersleri aracılığıyla dile ilk yaklaşım yapılabilir. Sofya Üniversitesi “San Clemente de Ojrid” ayrıca Dil Bilimleri Bölümü DLTIS'de Bulgar dili ve kültürü kursları sunmaktadır. Kurslar, sadece öğrencilere değil, ilgilenen herkese açıktır.

Bulgaristan Vizesine Kimlerin İhtiyacı Yoktur

Bulgaristan vizesi Ruslar için ön koşuldur. Ancak Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar kapsamında bazı nüanslar da vardır. Herhangi bir ülkeden çok girişli Schengen vizesi olanlar başvuru yapmama hakkına sahipken, Bulgaristan'da hükümet düzeyinde çoklu Schengen vizesi Bulgaristan ulusal vize izniyle aynı kabul edilir.

Hali hazırda geçerli Schengen'leri olan vatandaşlar ülkeye serbestçe girme hakkına sahiptir. Ek olarak Kıbrıs, Hırvatistan, Romanya vatandaşları vize izinlerine göre Bulgaristan'a seyahat edebilirler.

Vize İçin Belge Kaydı

Bulgaristan vizesinin türü ne olursa olsun, Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar kapsamında sunulan belgelerin yürütülmesi için net ve tek tip koşullar vardır. Ve her başvuran kişi bu şartlara uymalıdır.2020 vize başvuru formu, başvuruyu yapanlar tarafından imzalanır. Form büyük harflerle doldurulur veya bir yazıcıda yazdırılır.

Pasaportun yurt dışına seyahat için geçerlilik süresi Bulgaristan topraklarında geçirilen süreye göre daha uzun olmalıdır (en az 3 ay). Pasaport kesinlikle sahibinin kişisel imzasını içermelidir (14 yaşından küçük çocuklar için geçerli değildir). Bulgaristan Schengen bölgesinin bir parçası değildir. Ancak Schengen bölgesinden istenilen sigorta kapsamı geçerlidir. Bulgaristan'da kaldığınız süre boyunca en düşük finansal güvenlik eşiği, 10 güne kadar günlük 50 Euro'dur.

Hangi Belgeler Parasal Yeterliliği Gösterir

Gelir parametrelerinde iş yardımı, Hesap durumuna ilişkin banka ekstresi, Bir sponsordan alınan mektup geçerli belgeler arasındadır. Mektup herhangi bir biçimde yazılabilir ve maddi destek sağlayanlar içindir. Aşağıdaki bilgileri eklemek önemlidir:

İkamet adresi ve pasaport numarası dâhil olmak üzere kişisel veriler,

  • Ayrılan kişinin kişisel verileri,
  • Seyahat süresi,
  • Sponsor listesi,
  • Mektubun yazıldığı tarih

Ayrıca, sponsorun parasal yeterliliği olduğunu gösteren belgeler dikkatle belirtilir ve bunlar yalnızca orijinal banka belgeleridir: hesap özetleri, seyahat çekleri, kart hesabındaki kalan miktarla ilgili ATM verileri şeklindedir.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan henüz Schengen bölgesinin bir parçası değildir ve bu nedenle bu ülkeye seyahat eden çocukların da vize alması gerekir. Vize izni almanın iki yolu vardır: Doğrudan çocuklara pasaport çıkartmak, Ebeveynlerin pasaportunda belirtmek şeklindedir. Çocuklar için gerekli belgeler; Doğum belgesi, Uluslararası pasaport (varsa), Reşit olmayanlar için babasının fotoğraflı ve kişisel imzalı başvuru formu, sponsordan bir mektup şeklinde ek belgeler istenebilir. Tüm bu evrak hazırlıkları ve vize alım sürecinde firmamızdan destek alabilirsiniz.