Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan Turistik Vizesi için Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83 ü arayabilirsiniz.

Turistik Vize

Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan Turistlik vize başvurusu yapabilmek belirli kriterlerin yerine getirilmesini gerektirir. Bulgaristan vize başvurusu sayfasından bilgi alabilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak bilgilerinizin eksiksiz olarak bulunması şarttır. Konuyla ilgili olarak T.C. kimlik numarası, resmi kimlik, misafir listesi, ikamet adresi, iletişim numarası, kalış süresi ve amacı ile başvuru sahibi ile bir ilişki olup olmadığı belirtilmelidir. Bulgaristan'a gidecek eden kişi bir kuruluş ise vergi numarası gereklidir. Kişinin yaşamından ve barınmasından kendisinin sorumlu olduğunu da beyan etmelidir. Başvuru sahibi yeterli ve normal imkanlara sahip olmalıdır.

Vize Başvurusunda Bulunan Kişinin Bilmesi Gereken Bilgiler

Turistlik vize için başvuranlarında yer alması gereken bir diğer konu da başvurusunda bulunan kişinin kişisel bilgileridir. Herhangi bir memnuniyetsizliği önlemek için bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmak önemlidir. Vize başvurusunda bulunan yabancının pasaportunda yer alan bilgiler, adı, doğum yeri ve tarihi, ikamet ettiği ülkedeki adresi, iletişim bilgileri, Türkiye'de kalacağı saat ve adres ile Türkiye'de kalacağı süre ve süre boyunca nerede kalacağı bilgileri ile tutarlı olmalıdır. Vize Başvurusu sırasında evrakların tam olması mutlaka vizenizin onaylanacağı anlamına gelmez. Yurtdışındaki Türk misyonları herhangi bir nedenle vize başvurunuzu reddetme hakkına sahiptir.
<!--

Yabancı Ülkelerde Bulunan Türk Temsilcilerine Davet Mektubu

Yabancı ülkelerdeki Türk temsilcilere vize davet mektubu göndermenin farklı yolları vardır. Bazı kuruluşlar e-posta ve faks gönderimini kabul ederken, bazı kuruluşlar noter aracılığıyla gönderimi kabul etmektedir. Genel olarak konuşursak, Türkiye'deki dış temsilciliklerin davet mektubu düzenlemesi için noter şartı aranır. Davet mektubunun nasıl gönderileceğini öğrenmek için bir yabancı temsilci ile iletişime geçmekte fayda vardır.-->

Bulgaristan Turistik Vize Hakkında Genel Bilgiler

Turistlik vize almak, Tük vatandaşlarının araştırdığı konulardan biridir. Vize hakkında genel bilgiler verelim. Yabancı uyruklu vatandaşlar için farklı amaçlarla Türkiye'ye gitmeden önce ülkemizin geçerli vize sistemini kontrol etmeleri çok önemlidir. Seyahat için uygulanan vize sistemi ile iş görüşmesi, iş ve eğitim amaçlı uygulanan vize sistemi arasında farklılıklar bulunmaktadır. Ayrıca karşılıklılık ilkesine göre Türkiye'de diğer ülke vatandaşlarına uygulanan vize rejimi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerin vatandaşları vizesiz seyahat ederken, bazı ülkelerin vatandaşlarına ise turist vizeleri elektronik ortamda verilmektedir. Öte yandan çeşitli çalışma ve eğitim vize başvuruları elektronik ortamda yapılabilmekte ancak başvuru sahiplerinin ilgili dış temsilciliğimize şahsen başvurmaları gerekmektedir.

Seyahat Amacına Göre Vize Türleri

Seyahat amacına göre vize türleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Çalışma vizesi: 29 Ağustos 2003 tarih ve 25214 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yabancı Çalışma İzni Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 55 inci maddesi kapsamında yabancılara verilen vizedir.

Havalimanı transit vizesi: Türkiye'ye girmeden sadece hava sınır limanlarından geçmek isteyen yabancılara verilir.

Öğrenim vizesi: Eğitim, öğretim, staj, kurs, öğrenci değişim programları ve Türkçe dil kursları için Türkiye'ye gelmek isteyen yabancılara verilir.

Resmi vize: Resmi göreve atanan veya diplomatik kurye olarak tayin edilen yabancılara verilir.

Transit vize: Herhangi bir sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapmak ve belirlenen süre içinde Türkiye'den geçmek isteyen yabancılara, transit vize ile belirlenen geçiş süresi verilir ve geçerlilik süresi içinde sınır kapısından Türkiye'ye her girişinde yeniden başlar.

Turistlik vize: Türkiye'ye turizm veya resmi ziyaret, iş toplantısı, konferans, seminer, konferans, festival, fuar, sergi, spor etkinlikleri, kültür ve sanat etkinlikleri için gelmek isteyen yabancılara verilir.

Diğer vizeler: (a), (b), (c), (ç), (d), (e) bendi Türkiye'de belirtilen amaçlar dışındaki arkeolojik kazı, araştırma, film veya belgesel çekimi, tedavi ve refakat Aile birleşimi, insani yardım, ulaşım vb. için yabancılara sağlanan vizedir.

Türk Dış Temsilciliklerine Vize Başvurusu Yapmak

Türkiye'deki bir dış temsilcilikten Türk turistlik vize başvurusu, gerekli belgelerin basılı olarak alınmasını gerektirir. Türkiye'ye giriş yapmak isteyen yabancıların ikamet ettikleri yerdeki Türk dış temsilciliğine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Elektronik vize başvuru hakkı olmayan, ön koşullar nedeniyle online vize alamayan veya elektronik vizeyi sevmeyen yabancı uyruklu vatandaşların fiilen Türkiye dış temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir. Vize için başvuranın temsilcisi tarafından istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Biyometrik fotoğraf
  • Kişinin gelir durumunu gösteren belgeler
  • Otel rezervasyonu
  • Pasaport veya geçerli bir alternatif belge
  • Seyahat sigortası.
  • Uçak rezervasyonları
  • Ülkeye dönüşlerini destekleyen belgeler (tapu, çalışma izni, maaş bordrosu, banka dekontu vb.)

Temsilcilik yukarıdaki belgelere ek olarak başka belgeler de talep edebilir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce temsilcilik ile iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır. Turistlik vize almak için Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi olarak sizlere ayrıntılı bilgi vereceğiz.