Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83

Shengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 44 18 83 Shengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi, bu bölgeye yani Schengen Bölgesi'ne üye olan devletleri seyahat etmek için gerekli olan bir vize türüdür. Bu vize türü en yaygın vize türlerinden birisidir. Kişinin Avrupa seyahati yapmasına veya iş amaçlı bir seyahat gerçekleştirmesine 90 gün izin veren bu vize serbest bir şekilde seyahat etmeyi mümkün kılar.

Schengen vizesi bulunan kimse, Schengen üyesi olan ülkelerden dönerken gümrük kontrollerine takılmaz. Bu vize sayesinde ise sadece kimlik ve pasaportla birlikte bölge içerisinde seyahat edilebilmektedir. Bu vize ile birlikte birden fazla ülkeyi 90 günü geçmemek kaydıyla ziyaret edebilirsiniz. 90 günden fazla kalacaksınız farklı bir vizeye başvurmanız gerekmektedir. Üç adet farklı Schengen vizesi türü bulunmaktadır.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi almak için ilk önce başvuru belgesini doldurmanız gerekmektedir ayrıca artık elektronik sistemden de başvuru yapılabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra giriş yapacağınız ülkenin temsilciğine de başvurup vize isteyebilirsiniz. Önemli olan vizeye başvurduğunuz ülkeden giriş yapmaktır. O ülkeden giriş yaptıktan sonra bölge içerisinde istediğiniz ülkeye seyahat edebilirsiniz.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar  

Schengen vizesi almak için bir başvuru formuna ihtiyacınız bulunmaktadır. Doğru ve güzel bir biçimde doldurulmuş olan başvuru formu işinizi kolaylaştıracaktır. Son 3 ayda çekilmiş iki adet fotoğraf ve 10 yıldan eski olmayan geçerli bir pasaport vize başvurusu yapmak için gerekli olan evraklardır. Tüm bunların yanı sıra yanınızda bir seyahat sigortası poliçesi olmalıdır. Seyahat sırasında başınıza gelebilecek zamansız kazalar için bir sigortaya ihtiyacınız bulunmaktadır.

Ülkeye uçuş ya da ülkeden ayrılış tarihinizin olduğu bir güzergah belirleyici biletlerde bulunmalıdır. Ülkeye girdiğinizde nerede konaklayacağınızı da kanıtlamalısınız. Bu bir kira sözleşmesi olabilir ya da otel rezervasyonunuzu göstermekte etkili olacaktır. Gittiğiniz ülkede kaldığınız süreç boyunca kendinize mali açıdan yetebileceğinizi de kanıtlamanız gerekmektedir. Bu bir banka hesap dökümüyle de mümkündür. Bu evrakların içerisinde ödediğiniz vize ücretinin de kanıtı olmalıdır.

Schengen Vizesinde Gerekli Olan Bazı Ek Belgeler

Bazı büyükelçilikler bu temel evrakların yanı sıra ek evraklar isteyebilirler. Çalışan turistler için iş yeri sözleşmesini ve son 6 aya ait banka ekstresi talep edebilmektedirler. Serbest mesleğe mesnup olan turistler için ise işyerlerinin ruhsatları, son 6 aya ait bir banka dekontu gerekmektedir. Schengen bölgesinde bulunan ülkelere seyahat etmek isteyen öğrenciler ise kayıt kanıtı, emekli turistler ise güncel emeklilik beyanı getirmelidir.

Eğer işsizseniz ve bir AB vatandaşı ile evliyseniz ise resmi bir evlilik cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra eşinizin çalıştığına dair bir İstihdam Teyidi yazısı ve geçerli bir pasaportunun olması gerekmektedir. Reşit olmayan turistler ise vize alabilmek için doğum belgesi, ebeveynlerden imzalanmış bir adet başvuru formu, ebeveynlerin kimlik kopyaları, velayetin hangi ebeveynde olduğu ile ilgili bir belge ve imzalı bir ebeveyn izni gerekmektedir.

Schengen Vizesi Türleri Nelerdir?

Schengen vizesi 3 türe ayrılmaktadır. A tipi adı verilen vize Transit vizedir. Schengen bölgesindeki bir ülkeye başka bir ülkeden transit bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Bazı ülkeler sınırda sorun çıkarabilir, bu vize sayesinde başka bir ülkeden sorun çıkaran ülkeye transit geçebilirsiniz.

Yunanistan, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre, Türkiye'den transit vize isteyen ülkelerdendir. D tipi yani oturma izinli vize türü ise 90 günden fazla kalacaksanız almanız gereken vize türüdür. Bu vize, D tipi vize aldığınız ülke için geçerlidir. Başka bir ülkeye seyahat ettiğinizde oturma izniniz yine 90 gün olacaktır. C tipi klasik turistik vizesi ise tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş olmak üzere üçe ayrılmaktadır. C tipi klasik turistik vizesi adı üstünde kalış gününüzün 90 günle sınırlı olduğu klasik turist vizesidir.

Tek giriş denilen vize ile ülkeye sadece 1 kez girebilirsiniz, çift giriş vizesiyle ise ülkeye yalnızca 2 kere girme hakkına sahipsiniz. Çoklu giriş vizesinde ise ülkeye sınırsız girme hakkınız bulunmaktadır. Bu üç tip vizeden hangisini istediğinizi belirtmekte fayda vardır fakat yeni de size belirttiğiniz vize türünden vize vermeyebilirler. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz firmamıza danışabilir, aklınıza takılan her sorunu bize gönül rahatlığı ile sorabilirsiniz.

Firmamızdan da bu konuda bilgi alabilirsiniz. 444 18 83 ile Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 'ni arayabilirsiniz. Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi iletişim sayfasından da bize ulaşabilirsiniz.