Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi 444 18 83
Genel

Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar 2022

Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar 2022

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

2022 yılı için gerekli olacak olan Bulgaristan Vizesi evrakları

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar bu sayfamızda bulunmaktadır. Bulgaristan'a turistik bir gezi yapabilmeniz için ilk önce vize almanız gerekmektedir. Bulgaristan vizesi için ise bazı evrakları toparlamaya ihtiyacınız vardır. Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ise şunlardır :

 • Her seyahatte olduğu bu gibi bu seyahatte de pasaportunuza ihtiyacınız vardır fakat pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır. Ayrıca pasaportunuzun Bulgaristan seyahatinizin bitiminden sonraki 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Son 3 ayda çekilmiş güncel bir biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız vardır. Yüz hatlarınızın tam olarak belli olduğu biyometrik bir fotoğraf işinizi görecektir.
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız nüfus kayıt örneği de Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar arasındadır. İçerisinde tüm aile bilgilerinizin bulunduğu bu nüfus kayıt örneği internet üzerinden de alınabilmektedir fakat eksik bilgiler gibi sorunlar çıkmaması adına nüfus müdürlüğünden alınması daha doğrudur.
 • Bulgaristan seyahatiniz boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinizi ispat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden bankadan imzalı ve kaşeli olan resmi banka hesap dökümü belgesi getirmelisiniz. Banka hesabınızda en az 5.000 TL'lik bir bakiye görüntülenmelidir. Kalınacak her gün için en az 100 Euro bulundurmak gerekir. Bu durum seyahat sırasında sizin maddi anlamda mağdur olmanızı önler.
 • Bulgaristan vizesi için gerekli evrakların içerisinde ikametgah belgesi de bulunmaktadır. İnternet üzerinden veya muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi de gerekli evrakların içine konulmalıdır.
 • Vize alabilmek için bir otel rezervasyonunuzun olduğunu ispat etmelisiniz. Rezervasyon yaptığınız otelden rezervasyon bilgilerinizi isteyebilirsiniz. Belgenin kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir.
 • Eğer bir meslek grubuna aitseniz çalıştığınıza dair belgelerinde Bulgaristan vizesi için gerekli evrakların içerisinde yer alması gerekmektedir. Eğer bir işyeri sahibi iseniz işyerinizin imza sirküleri ispat için yeterli bir belgedir. Şirket sahibi değil de bir çalışansanız son aya ait maaş bordosunu getirmeniz gerekmektedir.
 • Emekli olarak seyahat etmek isteyen biriyseniz emekli kartınızın fotokopisini getirmeniz yeterlidir. Öğrenci iseniz okulunuzdan yakın tarihte alınmış olan bir öğrenci belgesini getirmeniz gerekmektedir. Eğer reşit değilseniz ve seyahat etmek istiyorsanız noter tasdikli bir muvafakatname belgesine sahip olmanız vize almak için yeterli olacaktır.

Eğer Bulgaristan vizeniz reddedilirse vize için yatırılan ücretler geri iade edilmemektedir. Süre azaldığında ya da arttığında vize ücretleri değişiklik göstermektedir.

Vize Ortalama Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi için gerekli evrakları topladınız ve başvurunuzu eksiksiz bir şekilde yaptınız. Geriye sadece size vize için yapılacak geri dönüş kalıyor. Vize başvurusu ortalama olarak 5 günlük bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Eğer Bulgaristan'a acil bir iş için gidiyorsanız başvurunuzda bu durumu belirtmeniz gerekmektedir. Yoksa 5 gün boyunca vize sonucunu beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Türleri

Bulgaristan vizeleri seyahat amacına göre sınıflandırılmıştır. Vize başvurusu yaparken teslim ettiğiniz belgelerle birlikte seyahat amacınızı da belirtmeniz gerekmektedir. Size seyahat amacınıza göre vize vereceklerdir.

 • Bulgaristan Turistik Vizesi tek girişli turistik vizedir. Bulgaristan'a tek bir giriş hakkınız bulunmaktadır. Seyahat amacı gezmek, eğlenmek olan kişiler Bulgaristan için yapacakları vize başvurularında Turistik vize başvurusu yapmalıdır.
 • Bir diğer vize türü ise Bulgaristan Ticari Vizedir. Bu vize türü Bulgaristan'a ticari nedenlerle seyahat eden kişilerin tercih ettiği vize türüdür. Bu vizeyi alabilmek için vizeye başvuray kişi adına yazılmış ticari bir davetiyenin bulunması gerekir.
 • Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi ise seyahatinin amacı aile ve arkadaş ziyareti olan kişilerin tercih ettiği vize türüdür.
 • Bulgaristan Transit Vize, kalış süresi en fazla 2 gün olan vize türüdür. Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin başvurduğu vizedir.

Bulgaristan Vizesi Ücretleri

Bulgaristan vizesi için talep edilen ücretler kişinin başvurduğu vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra başvuru yapan kişinin yaşına ve vatandaşı olduğu ülkeye göre ücretler de değişiklik göstermektedir. Örneğin 0-12 yaş aralığındaki çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Diğer ücretler ödenebilir fakat çocuklardan vize ücreti talep edilmez.

Vize Ücretinden Muaf Olunabilir Mi?

Eğer Türkiye'de yaşayan Makedonya ve Sırbistan vatandaşıysanız ve Bulgaristan'a seyahat etmek istiyorsanız Bulgaristan vizesi için ücret ödemek zorunda değilsiniz. Eğer Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan vatandaşıysanız Bulgaristan'a vize almadan da seyahat edebilirsiniz. Firmamız tüm vize işlemlerinizde sizlere yardımcı oluyor.

VİZE BAŞVURU MERKEZİ 0 216 305 65 15

Türsab Kayıtlı Vize Başvuru Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.